21 квітня 2011 р. в м. Донецьк відбулась презентація проекту Концепції обласної цільової програми зі сприяння розвитку громадянського суспільства в Донецькій області. Розробка обласної цільової програми зі сприяння розвитку громадянського суспільства в Донецькій області є першою ініціативою в Україні, яка спрямовується на відпрацювання моделі щодо застосування методу цільових програм у громадській сфері.
Проект Концепції обласної цільової програми зі сприяння розвитку громадянського суспільства в Донецькій області був розроблений групою фахівців з числа представників громадських організацій та державних службовців в рамках проекту Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України» та Головного управління взаємодії з громадськістю та у справах національностей і релігій Донецької ОДА за підтримці ПРООН. Із текстом концепції можна ознайомитися тут.
Проект Концепції є попереднім обґрунтуванням проблем розвитку громадянського суспільства в Донецькій області, які пропонується вирішувати програмним методом. Проект Концепції складається з 8 розділів (структура проекту відповідає чинним нормативним вимогам щодо розробки цільових програм):
- Загальна частина;
- Визначення проблеми;
- Аналіз причин виникнення проблеми та обгрунтування необхідності її розв’язання програмним методом
- Мета програми;
- Визначення оптимального варіанту розв’язання на основі порівняльного аналізу можливих варіантів;
- Шляхи та способи розв’язання проблеми, строк виконання програми;
- Очікувані результати виконання програми, визначення її ефективності;
- Оцінка фінансових, матеріально-технічних, трудових ресрусів, необхідних для виконання програми.
Підготовлений проект Концепції обласної цільової програми має два напрямки практичного використання:
- Керівництво Донецької ОДА та Донецької обласної ради на підставі Концепції програми приймає остаточне рішення рішення щодо розробки цільової програми;
- На основі Концепції проводиться широке обговорення проблем розвитку громадянського суспільства та збір пропозицій щодо їх вирішення.
Для наповнення проекту місцевої цільової програми реальним змістом та заходами, спрямованими на досягнення загальної мети, запропонована трирівнева система деталізації цілей та задач:
- Напрями діяльності в межах програми;
- Завдання програми;
- Заходи програми (див. Презентацію та проект Концепції).
Сергій Ткаченко, Голова Правління ДОО ВГО «Комітет виборців України»:
«Ініціатива щодо розробки місцевої цільової програми розвивається вже не перший рік, але активна фаза цього процесу розпочалась з другої половини 2010 року, коли Голова Донецької ОДА підписав розпорядження про створення Робочої групи із розробки програми та ДОО ВГО «Комітет виборців України» створила аналітичну групу з числа провідних громадських експертів. Ми розглядаємо нашу ініціативу у якості першої спроби влади та ІГС на паритетних підставах визначити принципи та механізми своєї взаємодії. Підготовлена програма не має бути грою в одні ворота: влада та ІГС повинні робити співвідносні внески в реалізацію поставленої мети та завдань, у т.ч. ресурсні, і безумовно нести спільну відповідальність за результат. Крім цього, програма матиме спрямованість на створення умов та механізмів, а не на підтримку конкретних людей в окремих ІГС чи органах влади».
Олександр Клюжев, керівник проекту ДОО ВГО «Комітет виборців України» із розробки регіональної цільвої програми зі сприяння розвитку громадянського суспільства в Донецькій області:
«Група, яка працювала над проектом Концепції, попердньо визначила три базові напрями діяльності програми. По-перше, перед нами виникає необхідність активізації громадян у контексті вирішення місцевих проблем. По-друге, програма має містити комплекс завдань та заходів щодо розвитку місцевих механізмів сприяння розвитку громадянського суспільства Донецької області. По-третє, гостро стоїть проблема підвищення професійного рівня та інституційної спроможності ІГС та місцевих органів влади щодо налогодження ефективної співпраці. Ці напрямки не є догмою, кожна ІГС регіону та громадянин має можливість висловити свої пропозиції щодо пріоритетів. Тільки після широкого обговорення проекту Концепції сформується цілісне бачення того, якою має бути перша в Україні місцева цільова програма зі сприяння розвитку громадянського суспільства в Донецькій області».
Сергій Симонов, головний спеціаліст Головного управління взаємодії з громадськістю та у справах національностей і релігій Донецької ОДА:
«У процесі роботи над проектом Концепції всі сторони погодились з тим, що на даний момент зусилля ІГС та влади по встановленню ефективної моделі співпраці є безсистемними. Це є наслідком прорахунків усіх без виключення зацікавлених сторін. Розробка регіональної цільової програми є спільною ініціативою влади та громадських організацій Донецької області щодо напрацювання ситемного підходу до вирішення проблем громадянського суспільства. Донецька область демонструє, у цьому випадку, позитивний приклад для інших регіонів України»
Володимир Кіпень, Голова Правління Донецького інституту соціальних досліджень і політичного аналізу:
«Програмно-цільовий підхід є найбільш оптимальним, оскільки він включає в себе позитиви проектно-грантової діяльності, забезпечує цілісність і системність політики різних суб’єктів щодо створення сприятливого середовища для виникнення і підтримки громадських ініціатив. Цільова програма в сфері громадянського суспільства дозволить здійснити інтеграцію вже існуючих механізмів співпраці ІГС з органами влади, визначити та впровадити паритетні принципи взаємодії та встановити взаємну відповідальність за вирішення проблеми.»
Пропозиції щодо проекту Концепції обласної цільової програми приймаються до 01.06.2011 року на електронну адресу: kliuzhev.2010@gmail.com.
План публічного обговорення проекту Концепції передбачає онлайн-обговорення, проведення в м. Донецьк науково-практичної конференції та інші інформаційні заходи.
За додатковими питаннями можна звертатися до керівника аналітичних програм Донецької обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Олександра Клюжева: 0623376316 або 0958225319
Джерело: ДОО ВГО «Комітет виборців України»
Немає коментарів:
Дописати коментар