З впровадженням експерименту з реформування системи охорони здоров'я України, істотних змін набули і Основи законодавства України про охорону здоров'я (далі — Основи). Одним з нововведень з 1 січня 2012 року (дата набуття чинності даних змін), — стали вимоги нової редакції статті 16 Основ, частиною 9 якої встановлено, що “керівники державних, комунальних закладів охорони здоров'я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту”. (Відповідно до частини 3 статті 21 Кодексу законів про працю України, контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін; сфера застосування контракту визначається законами України).
Останнім часом усе частіше стали поставати питання про “переведення” керівників комунальних закладів охорони здоров'я, які працювали на підставі безстрокового трудового договору на контрактну форму трудових відносин. Плутанину до цього питання додали листи Міністерства соціальної політики України № 17/06/185-13 від 22.01.2013 р. та № 27/06/186-13 від 12.02.2013 р., у яких хоча і зазначено, що вони мають “інформаційний, рекомендаційний та необов'язковий характер”, проте юридично помилковий висновок про необхідність переведення на контракт керівників вказаних закладів став домінувати на практиці. Помилка таких висновків була пов'язана з незастосуванням статті 58 Конституції України, відповідно до якої, “закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи”, а також з неврахуванням семантичного значення слова “призначаються”, яке застосовано у частині 9 статті 16 Основ.
З посиланням на дану норму Основного Закону, Донецька обласна організація профспілки працівників охорони здоров'я України, зверталася до Мінсоцполітики про спростування помилкових висновків з зазначеного питання (лист від 28.03.2013р. № 05-92). Наші колеги — Київська міська профспілка працівників охорони здоров'я, також вирішуючи це проблемне питання, — звернулася до Конституційного Суду України і отримала прецедентне роз'яснення № 22-14-17/1749 від 01.08.2013 р. (далі — Роз'яснення КС), яке не тільки узгоджується з нашими висновками, але, сподіваємося, поставить крапку в усіх спробах переведення керівників закладів охорони здоров'я України на контракт. У Роз'ясненні КС чітко зазначено, що “укладання трудових договорів у формі контракту є обов'язковим лише для осіб, які призначаються на посади керівників закладів охорони здоров'я після 1 січня 2012 року, і не поширюються на керівників цих закладів, призначених до цієї дати”.
У разі незгоди керівника закладу охорони здоров'я на “переведення” з безстрокових трудових відносин, укладених до 01.01.2012р. на строкові за контрактом, — таке рішення можна оскаржити до суду упродовж трьох місяців з часу коли стало відомо про порушення трудових прав.
Немає коментарів:
Дописати коментар