29 грудня 2011 р.

Громадська рада підтримала ініціативу коаліції «Донбас без тютюнового диму»


Громадська рада при Донецькій облдержадміністрації підтримує ініціативу коаліції «Донбас без тютюнового диму» щодо необхідності спільних дій влади, громадськості та соціально відповідального бізнесу, спрямованих на збереження здоров’я населення та захист громадян від негативного впливу тютюнового диму.

Стан здоров'я наших громадян та рівнем поширеності куріння, внаслідок якого в країні щорічно передчасно помирає понад 110 000 осіб, викликає серйозне занепокоєння. За прогнозами ООН, в 2050 році українців може залишитись лише 25 мільйонів. Більшості смертей українців можна уникнути завдяки здоровому способу життя.

Тютюновий дим несе смертельну загрозу здоров’ю населення, а тому необхідно  проводити комплексну роботу по захисту громадян від негативних наслідків куріння.

Незважаючи на певні досягнення в боротьбі з курінням, в Донецькій області зафіксовано один з найвищих в Україні показників поширеності цієї смертельної звички. Враховуючи те, що Донецька область також лідирує по кількості хвороб органів дихальних шляхів та онкологічних захворювань, громадськості сьогодні вкрай необхідно об’єднати свої зусилля та протистояти тютюновій індустрії.


Проблеми наслідків споживання тютюнових виробів та негативного впливу пасивного куріння на здоров’я громадян необхідно системно та комплексно вирішувати як на рівні свідомості людей, так і на рівні національного законодавства.

У 12  країнах ЄС та багатьох інших розвинених країнах світу куріння в громадських місцях повністю заборонено.  Це є ознакою високих стандартів та поваги до оточуючих.  Наразі є сподівання, що напередодні європейського чемпіонату з футболу, наші громадяни наслідуватимуть традиціям цивілізованого світу та відмовляться від куріння в присутності некурців та в усіх громадських місцях, строго дотримуючись правил.

Чинне законодавство не захищає належним чином здоров’є  громадян від  руйнівних наслідків вдихання тютюнового диму. Репрезентативне опитування, проведене 2010 року Київським міжнародним інститутом соціології, виявило, що 61% некурців наражалися на примусову дію тютюнового диму. Ми впевнені, що в Україні варто посилювати державну політику в сфері попередження куріння тютюнових виробів та зниження рівня захворювань. Вдосконалення законодавчої бази сприятиме виконанню Україною обов’язкових умов Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну, яка ратифікована Україною у 2006 році.

На сьогодні однією із проблем чинного законодавства є непослідовність заходів щодо куріння тютюнових виробів у приміщеннях закладів громадського харчування, культури та спорту. Громадянам України постійно доводиться вдихати чужий тютюновий дим у громадських місцях та на робочих місцях. Особливо гостро стоїть проблема із місцями громадського харчування - кафе, ресторанами та барами. Працівники цих закладів є заручниками ситуації, адже вони змушені працювати в шкідливих умовах і не можуть захистити свої права.

Доцільно врахувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я та погодитись, що єдиний спосіб захистити людей від негативного впливу вторинного тютюнового диму – це дотримання заборони куріння в громадських місцях.

Особливої уваги також потребує захист молодого покоління від тотальної пропаганди куріння та розгульної реклами тютюнових виробів.  Україна займає ганебні «лідерські» позиції в дитячому курінні, а реклама і спонсорство тютюну в першу чергу спрямовані на дітей і підлітків, які є найбільш вразливими до впливу непрямої реклами тютюнових виробів. За даними дослідження  Донецького міського центру здоров'я,  73% опитаної учнівської молоді обласного центру пробували курити, а  7,5% учнів почали палити у віці до 7 років. Половина малолітніх курців отримали небезпечну звичку у 12-14 років, а 30% опитаних курять постійно.

Ми вважаємо, що тільки 100% заборона реклами сигарет, заборона куріння в громадських місцях та якісна соціальна реклама захистять дітей від агресивної тютюнової пропаганди і цинічного рекламного зваблювання, позитивно вплине на скорочення поширеності куріння серед дітей та підлітків та врятує молоде покоління від деградації.

У зв'язку з вищенаведеним, Громадська рада при Донецькій облдержадміністрації  вітає  ті ініціативи,  які  спрямовуються на популяризацію здорового способу життя та захист громадян від тютюну. Наслідками впровадження комплексних заходів буде зменшення споживання тютюнових виробів та подолання загрози вторинного тютюнового диму, що допоможе зберегти здоров'я українців.
Наразі висловлюємо надію, що спільні консолідовані дії влади, громадськості та бізнесу, спрямовані на формування культури, вдосконалення законодавчої бази, дотримання правил та пропаганду здорового способу життя суттєво  зменшать рівень захворюваності, інвалідності та смертей, спричинених курінням і забезпечить громадянам бездимне здорове майбутнє.

Прийнято на 5-х зборах Громадської ради при Донецькій облдержадміністрації 27.12.2011 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар