15 листопада 2011 р.

Громадськість Донеччини та експерти обговорили проблеми впровадження реформи охорони здоров’я (фото)

10 листопада 2011, в малому конференц-залі Донецької  обласної ради профспілок, пройшов круглий стіл «Реформування охорони здоров'я: ризики і реальність», організований постійною комісією з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства і дитинства Громадської ради при Донецькій ОДА.

Метою заходу стало обговорення із професійною спільнотою механізмів, необхідності та перших результатів пілотного проекту проведення реформи системи охорони здоров'я, її впливу на медицину та громаду регіону.

На порядку денному постали низка гостроактуальних питань. Як на практиці проводитиметься в області  структурно-організаційне і фінансово-економічне розмежування рівнів медичної допомоги на первинний, вторинний (спеціалізований) і третинний  (високоспеціалізований)? Як створюватиметься і працюватиме єдина система надання екстренної медичної допомоги? Проблема скорочення мережі закладів охорони здоров’я. Принципи формування штатних розписів закладів охорони здоров’я при реформуванні медичної галузі.

В ході обговорень виникали дискусії щодо ефективності процесу реформування, вказувалось на існуючі правові та практичні суперечності. Особливо гостро ставились питання, пов’язані із створенням нових медичних закладів-юридичних осіб , формуванням штатного розкладу, скороченням працівників закладів охорони здоров’я, фінансуванням реформи, принципів формування заробітної плати учасникам пілотного проекту тощо.

Круглий стіл став першою спробою громадськості області та представників медичної сфери об’єднати зусилля для упередження ризиків проведення медичної реформи, узагальнення проблемних питань  та пошуків оптимальних шляхів їх розвязання.

Учасники заходу підтримали ідею необхідності реформування охорони здоров’я, але не в такому вигляді, в якому вона зараз розпочалось. Більшість з присутніх стурбовані тим, що при підготовці та впроваджені медреформи не були, або були лише частково враховані пропозиції працівників охорони здоров’я, їх профспілок та громадськості.

По завершенню обговорень, учасники круглого столу доручили Постійній комісії Громадської ради при ДонОДА узагальнити на обласному рівні проблемні питання, що були озвучені на заході та підготувати відповідну Резолюцію.

У роботі взяли участь більше 70 осіб: представники інститутів громадянського суспільства, головного управління охорони здоров'я Донецької облдержадміністраціі на чолі з першим заступником керівника - Циганок Т.В., проректор з наукової та лікувальної роботи - Статінова Е.А. і професор - Довгошапко О.М. з Донецького національного медичного університету ім. М.Горького, керівники і працівники установ охорони здоров'я Донецької області, а також представники органів місцевого самоврядування та засобів масової інформації.

Від Громадської ради при Донецькій облдержадмінітраціі в роботі взяли участь голова Кіпень В.П. та заступник голови Клюжев О.В. Партнером проекту стала Донецька обласна організація профспілки працівників охорони здоров'я України (голова Поляковська О.В.).

З перших вуст:

Кіпень В.П., голова Громадської ради при Донецькій ОДА: «Кількість присутніх на даному заході свідчить про актуальність теми. Її актуальність буде і далі посилюватись. Дехто говорить, що вже навіть дещо пізнувато зараз, по кількох місяцях старту пілотного проекту реформування охорони здоров’я на чотирьох територіях, обговорювати цю реформу. Але зазначу - був необхідний час, щоб визначити характеристики процесу реформування, щоб проявилися ті ключові проблеми, які стануть предметом дискусії.  Наростання запиту на широке обговорення медичної реформи в області має три причини. Перша – соціальна гострота проблем охорони здоров’я для нашої області. Друга  – це проблема управлінської складності реформування медичної галузі, яка закладена і в характері її традицій, і  в її масштабах. Досвід європейських країн показує, що реформа охорони здоров’я була однією із найскладніших й суперечливих за результатами навіть на багатому Заході. Третя причина пов’язана з тим, що ми відчуваємо недостатність інформаційного супроводу, погане інформування зацікавлених груп громадськості. Це приводить нерідко до непрозорості дій місцевої влади. Тому, залучення до цього процесу експертного середовища, залучення громадськості до обговорення реформування вважаємо архіважливим. Недооцінка цього - шлях до наростання протестів, конфліктів, непорозумінь і як, правило, до провалу реформи. Громадська рада і надалі планує проводити громадський моніторинг ходу медичної реформи в області та спільно з зацікавленими професійними групами працювати над посиленням її ефективності для людей».

Поляковська Ольга Володимирівна, Голова Донецької обласної організації Профспілки працівників охорони здоров’я: «Наша профспілка, як громадська організація, також займається питаннями реформування охорони здоров’я. На сьогодні, одним з пріоритетних напрямків роботи є оплата праці. Ми ведемо постійну роботу по підвищенню соціального та матеріального статусу всіх, хто задіяний у охороні здоров’я на усіх рівнях, починаючи з області, закінчуючи національним. Не секрет, що існуюча заробітна плата по нашій галузі найнижча серед бюджетників. Її необхідно підвищувати не на 10-20%, її необхідно підвищувати у рази. Сучасний матеріальний стан медпрацівників не може бути стимулом для роботи в галузі. Для того, щоб реформа пройшла успішно необхідне фінансування. Наша організація спільно с ЦК Профспілки працівників охорони здоров’я України внесла пропозиції щодо виділення додаткових коштів для підвищення заробітної плати учасникам пілотного проекту. Я сподіваюсь, що за результатами круглого столу буде окреслене те коло питань, яке дасть можливість захистити права та свободи працівників охорони здоров’я, в першу чергу право на працю та її гідну оплату».

Циганок Тамара Валеріївна, Перший заступник керівника Головно управління охорони здоров’я Донецької ОДА: «Ми сподіваємось, що нарешті відбувся конструктивний діалог. Будуть знайдені шляхи вирішення наших, я підкреслюю наших спільних, проблем. Кожен з нас згоден, що ми знаходимось у одному човні, який називається Донецька область. Наша задача вибудувати таку систему, щоб до 2014 року вийти на позитивний результат в сфері охорони здоров’я. Це дуже добре, що ми можемо разом і активно обговорювати проблемні питанні. Але все, що було зроблено на круглому столі, це лише десята частина, того, що необхідно зробити. Я вважаю, що це дуже правильний формат співпраці. Пропоную до наступного засідання Громадської ради підготувати конструктивні пропозиції. Ми не все можемо знати і не все можемо простежити, що відбувається у громаді. Для того, щоб механізми зворотного зв’язку були продуктивними, давайте разом продумувати конструктивне вирішення проблем».

Маловичко Сергій Павлович, Голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, сім’ї, материнства та дитинства Громадської ради при Донецькій ОДА: «Представництво учасників круглого столу, а також їх активність у обговоренні гострих питань, підкреслює важливість та актуальність питань реформування охорони здоров’я. На жаль, через масштабність заявленої теми не все коло проблем було озвучено та обговорено. Хочу висловити подяку всім учасникам заходу за інтерес та небайдужість. Сподіваюсь, що Резолюція, яку доручено підготувати нашій комісії, буде сприяти вирішенню багатьох питань, озвучених сьогодні».

Фоторепортаж з круглого столу:

За більш детальною інформацією звертайтесь до Маловичка Сергія Павловича, голови постійної комісії з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства та дитинства Громадської ради при ДонОДА за телефоном +38 (062) 3380857 або за електронною поштою zreforma@ukr.net

Немає коментарів:

Дописати коментар