16 жовтня 2013 р.

Про факти перешкоджання професійній діяльності журналістів у Донецькій області



Заява Комісії  з питань  з питань інформаційної комунікації, інновацій та інвестицій, міжнародних зв’язків та євроінтеграції Громадської ради при Донецькій обласній державній адміністрації


Комісія  з питань  з питань інформаційної комунікації, інновацій та інвестицій, міжнародних зв’язків та євроінтеграції Громадської ради при Донецькій обласній державній адміністрації висловлює свою стурбованість останніми фактами перешкоджання професійній діяльності журналістів області.

Зокрема, Інтернет-видання «Новости Донбасса» заявляло про факти стеження за журналістами видання, спроби невідомих проникнути до редакції, психологічний тиск на головного редактора Олексія Мацуку. Після заяви журналістів про підозру в незаконному стеженні порушено кримінальну справу за статтею 171 Кримінального Кодексу України – «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів». Правоохоронні органи проводять перевірку інших заяв щодо цього видання.

У вересні цього року стався конфлікт знімальних груп телеканалів «Інтер» та «5-й канал» із директором Донецького училища культури Юрієм Коношем. Керівник закладу забороняв проводити зйомку та ображав журналістів, які зацікавилися оприлюдненою інформацією про фінансові порушення в училищі. В результаті таких дій роботу тележурналістів було зірвано.

Триває практика подання позовів на значні суми після критичних виступів у медіа. У вересні міська газета «Наша Дружковка» отримала позов про захист честі, гідності і ділової репутації від директора комунального підприємства. До суду керівник подав після низки публікацій у газеті, яка висвітлювала протести городян проти підвищення тарифів. Моральну шкоду ображений директор оцінив у 100 тисяч гривень. Після того, як цей факт набув широкого резонансу, позивач зменшив суму до однієї гривні.

Про тиск шляхом судового позову з боку народного депутата України заявляла у вересні також директор телекомпанії «6 канал» (Горлівка) Юлія Гур, яка звернулася до Донецької обласної спілки журналістів НСЖУ.

Громадська рада поділяє позицію голови Донецької обласної державної адміністрації Андрія Шишацького, який заявив про неприпустимість тиску на журналістів та взяв під особистий контроль хід перевірки заяв щодо перешкоджання професійній діяльності представників медіа. Крім того, губернатор звернувся до обласної ради із пропозицією розірвати контракт із директором Донецького училища культури.

Вважаємо за потрібне нагадати, що місцеві чиновники та політики є публічними особами та об’єктами прискіпливого громадського контролю і критики, в тому числі – в засобах масової інформації. Тому намагання «покарати» газету чи телеканал шляхом судових позовів на значну суму виглядає як розправа за критику. Водночас закликаємо журналістів під час підготовки публікацій і сюжетів бути неупередженими, об’єктивними і подавати аудиторії достовірну інформацію.

Комісія звертається до начальника УМВС України в Донецькій області Романа Романова та прокурора Донецької області Олега Сюсяйла із проханням про всебічну та об’єктивну перевірку заяв щодо перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та оприлюднення результатів такої перевірки. Зі свого боку, комісія забезпечуватиме громадський контроль ситуації зі ЗМІ, які заявляли про тиск та перешкоджання в роботі.  Стороннє втручання у діяльність медіа і зазіхання на свободу слова вважаємо неприпустимими.


Немає коментарів:

Дописати коментар